Sven Hassel

2011.09.04. 22:52

 

Sven Hassel dán író, aki háborús regényeivel szerzett magának világhírnevet. Katonai pályafutása akkor kezdődött el, amikor 1937-ben önkéntesként beállt a német hadseregbe. A gondok a második világháború kitörésekor kezdődtek Lengyelország lerohanása után ugyanis Hassel dezertált, de elfogták és katonai börtönbe került. Hitler „kegyelemből” a katonai börtönökben raboskodókból büntetőszázadokba vitette az embereket. A büntetőzászlóalj annyit tesz, hogy ők az elsők a frontvonalban, illetve ők képezik az utóvédet is visszavonuláskor. Hassel az afrikai hadszíntér kivételével minden európai fronton harcolt, míg végül 1945-ben a háború végeztével hadifogolytáborba került. Szabadulása után Barcelonában telepedett le.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hassel kiváló regényíró. Nem szépíti a helyzetet, a maga teljes valóságában tárja elénk a háborút minden szörnyűségével és borzalmával együtt. Regényeiben a szereplők csupán katonák, ők nem akarták ezt a háborút, az értelmetlen vérontást. Háborúellenessége jól érzékelhető minden művében, talán éppen azért, mert katonaként megtapasztalt olyan dolgokat amelyek átélését senkinek sem kívánja. Az emberi lélek legsötétebb bugyrait látta a saját szemével, azt, hogy hogyan vesznek oda ártatlanok ezrével, az értelmetlen öldöklést és az emberi élet értékének semmibe vételét. 

Ő egy olyan századból megmaradt hírmondó, akik mindig a harcok sűrűjében voltak és nap, mint nap farkasszemet néztek a halállal. Ne felejtsük el azt sem, hogy Hassel a vesztes oldalon harcolt. Nem a német népet vagy a hadsereget sajnáltatja műveiben félreértés ne essék. Ő az embereket, az életeket, a fiatalságot, a lelkeket sajnálja. Mindazt, ami tönkrement a háború miatt. Próbálja a művei által felhívni az olvasók figyelmét arra, hogy a háborút semmilyen pátosz és dicsőség nem lengi körbe, ez csupán egy húsdaráló, ami lassan öli meg a katonákat hosszú szenvedés után. Hassel ezt is szemléletesen mutatja be, hogyan tud összeroppanni az ember pillanatok alatt, hogyan válnak lelketlen gépekké a katonák. Az emberek lelke hamarabb hal meg, mint az elgyötört, megfáradt testük és ez az, ami a legszörnyűbb az egészben.  A sok vérontásnak nem látja értelmét Hassel, nincsen nála jó és rossz, nem győz a jó a gonosz felett, mint a mesékben. Természetesen a bajtársakkal ítélkeznek jó és rossz felől és bíráskodnak is, ez alól nem képeznek kivételt a tisztjeik sem.

 

Hassel bemutatja azokat a barátságokat, melyek csak bajtársak között alakulhatnak ki, olyan barátságokat, amelyek lövészárkokban születtek.  Megismerhetjük Papát az őrmestert aki nevét onnan kapta, hogy ő a legidősebb közöttük és igyekszik óvni a többieket. Portát a csibészt, aki „Isten kegyelméből káplár Adolf seregében”. A hatalmas Picit, aki könnyen dühbe gurul, de olyan, mint egy gyerek, a lelke és az értelmi szintje is. A Légióst, aki a nesztelen ölés mestere. Bemutatja ezeknek az embereknek a mindennapi életét a háború borzalmai közepette, a szoros baráti kötelékeket, az egymás közti csipkelődéseket, azt hogyan próbálják meg elviselni azokat, amik történnek velük és ami a legfontosabb, azt hogyan próbálják meg túlélni ezt az egészet. Ne feledkezzünk meg róla, hogy ők, mind büntetőszázadban szolgálnak, vagyis halálraítéltek. Hassel mesterien bánik a szavakkal, ahogy olvasunk meg is jelenik szemünk előtt az összes karakter és helyszín a tökéletes leírásoknak köszönhetően a könyvei cseppet sem unalmasak, hiszen nem csupán a rosszat mutatja be, hanem azt a humort is, ami ahhoz szükséges hogy át tudják vészelni a katonák a mindennapokat.

 

Őszintén ajánlom mindenkinek Sven Hassel könyveit, ha szeretnének jó háborús regényeket olvasni! Magyarországon minden könyvesboltban találkozhatunk Hassel könyvekkel. Ezzel kapcsolatban szeretném megemlíteni személyes észrevételemet miszerint lehet, hogy nagyon jól néz ki valaki szerint, ha Hassel nevében a két s-t az SS rúnákkal helyettesítik, de ez félrevezető és ráadásul nem is igaz. Hassel soha nem volt náci, ő csupán egy katona volt a német hadseregben, aki túl akarta élni a háborút és sok bajtársával ellentétben neki sikerült is.

 

Művei:
Kárhozottak Légiója
Lánctalpak (film is készült belőle)
Bajtársak
Gyalogoshadosztály
Gestapo
Monte Cassino
Eltörölni Párizst!
Az SS tábornok
Pokoljárás
Fagyhalál
Menetjegy a pokolba
Kivégzőosztag
OGPU-börtön
A komisszár

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://zajkelto.blog.hu/api/trackback/id/tr673202971

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása