Rádai Andrea a Színházi Kritikusok Céhe nevében bejelentette, hogy elsőként Törőcsik Mari kapja az újonnan alapított életműdíjat, egyúttal felkérik őt a Színikritikusok Díjának védnökségére. A színésznő mind a díjat, mind a felkérést megköszönte és elfogadta. A Színházi Kritikusok Céhe immár 31 éve rendszeresen adományoz díjakat, Törőcsik Mari már hat korábbi évben is elnyerte a Színikritikusok Díját, több kategóriában is.

Az elismerést a 31. Színikritikusok Díja átadógáláján, 2011. szeptember 25-én adják át. Az életműdíj speciális elismerés, amelyet ettől az évtől kezdve ítélnek oda. Minden évben egy alkotó kaphatja meg, a kritikuscéh tagjainak döntése alapján.

 

 

 
 
 

Törőcsik Mari és Soós Imre a Körhinta című filmben

Törőcsik Mari 1958-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, ekkor már – Fábri Zoltán Körhinta című filmjének köszönhetően – népszerű és közismert színész. 1958 és 1979 között a budapesti Nemzeti Színházban játszott.

1979 és 1980 között a győri Kisfaludy Színház (a mai Győri 

Nemzeti Színház) művészeti vezetője. 1980 és 1990 között a Mafilm színtársulatának, 1990 és 1993 között a szolnoki Szigligeti Színháznak a tagja. 1993-tól a Thália Színházból alakult Művész Színház igazgatója (művészeti vezető Taub János, művészeti igazgató Schwajda György). Vitatott gazdasági ügyek és a politikai változások következtében az intézmény elveszti a támogatását, így Törőcsik Mari lemond az igazgatói posztról 1994 szeptemberében. 2000-ben a Nemzet Színészei közé választják, 2002 óta újra a Nemzeti Színház tagja.

2008. október 14-én, kedden délelőtt egy kórházi rutinvizsgálat közben vérkeringése összeomlott, szíve megállt, kómába esett. Sikerült újraindítani vérkeringését és szívét, és mélykómában altatni. A Kútvölgyi úti kórházban napokig küzdöttek az életéért. A kimondatlan, szinte általános orvosi vélemény ellenére, csodával határos módon, tudata, emlékezőképessége, mozgásképessége visszatért. Emberfeletti akarat- és életerővel gyógyulni kezdett. Ezután először a kaposvári Csiky Gergely Színházban lépett fel, az Anatolij Vasziljev rendezte Naphosszat a fákon című előadásban. Jelenleg a Nemzeti Színház Mein Kampf és Jó estét nyár, jó estét szerelem illetve a Maladype Színház Figaro házassága című előadásában szerepel, az évadban fellépett a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Szarvassá változott fiú című produkciójában is.

Kétszeres Kossuth- (1973, 1999) és kétszeres Jászai Mari-díjas (1964, 1969), érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának (1997) tagja, Déryné-, Európa-, Prima Primissima- és Hazám-díjas színésznő, Budapest díszpolgára, filmjeiért, illetve életművéért elismeréseket kapott Cannes-ban, Karlovy Varyban, Trencsénben, Madridban, Taorminában és Sorrentóban is. 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést kapta. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A Színházi Kritikusok Céhének közleménye

A Színházi Kritikusok Céhe idén harmincegyedik alkalommal adja át a Színikritikusok Díját, tizenöt kategóriában ismerve el az évad legkiemelkedőbb teljesítményeit. Tavaly komoly, felelősségteljes feladatba fogtunk: a nagy presztízsű, megalapítása óta politikától mentes díjat egy gálaműsor keretében a színház igazi ünnepévé igyekeztünk tenni; egy olyan ünneppé, ahol találkoznak egymással a színházszerető emberek és a színházi szakma képviselői.
Idén újabb, hagyományteremtő újdonsággal készülünk. Régóta foglalkoztatott bennünket a gondolat, hogy ne csak egy-egy előadás vagy évad legjobbjait díjazzuk, hanem hogy egy egész életút eredményeit is elismerjük. Ahogy idén először, úgy ezentúl minden évben kora tavasszal szavazunk arról, hogy ki az a színházi alkotó, aki életműdíjat kap a Színházi Kritikusok Céhétől. Az eredményt a POSZT-on jelentjük be. Az életműdíjas egyben a soron következő díjkiosztó ünnepség védnöke, aki majd a legjobb előadásnak járó díjat is átadja.
Örömmel jelentjük be, hogy a színházi kritikusok életműdíját idén először a Nemzet Színésze, Törőcsik Mari kapja.
Az életműdíj és a többi díj átadására 2011. szeptember 25-én kerül sor a Magyar Színházban. A díjkiosztó gálát Pelsőczy Réka rendezi, a két műsorvezető: Csákányi Eszter és Pál András.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://zajkelto.blog.hu/api/trackback/id/tr453197546

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása